Rasz Tech

Rewolucja w biologii i medycynie


Warsztaty z budowy modeli zasad tworzących DNA i cząsteczek rakotwórczych, które są odpowiedzialne na niszczenie DNA, składanych z drewnianych kulek i z wykorzystaniem programów komputerowych.

Poznanie sekwencji kodu DNA stanowiło prawdziwą rewolucję w dziedzinie biologii i medycyny. DNA ma bardzo ciekawe własności, które wynikają z jego budowy atomowej. Szczególnie dwuniciowa struktura DNA może budzić podziw. Na tym stanowisku będzie można zbudować z kulek zasady tworzące DNA a także modele prostych rakotwórczych związków chemicznych. Poznanie ich struktury pozwoli na zrozumienie dlaczego te związki potrafią zmienić kod genetyczny, co w wielu wypadkach prowadzi do różnorodnych chorób. Do wizualizacji struktur DNA zostaną także wykorzystane specjalistyczne programy komputerowe, takie jak VMD czy Yasara.

Rozszyfrowanie ludzkiego DNA stanowiło prawdziwy przełom w biologii i medycynie. Podczas pokazu skomplikowana budowa dwuniciowej struktury DNA zostanie przybliżona w postaci modelu zbudowanego z drewnianych kulek, a poszczególne zasady DNA będzie można zbudować samodzielnie. Oprócz tego strukturę DNA będzie można badać z wykorzystaniem specjalistycznych programów komputerowych.

Opis techniczny

……

Dane techniczne

……

Zdjęcia

Projekt sponsorowany przez:

Pokazy

Powrót do Piknik Naukowy 2021

Pomysłodawca pokazu:

Wykonawcy projektu:

Autorzy zdjęć & filmów:

Autorzy artykułu:

Redakcja artykułu: