Rasz Tech

Rewolucja w transporcie


Transport od zarania dziejów był kołem zamachowym postępu technicznego. Już wynalazek koła zmienił oblicze niektórych cywilizacji i przyczynił się do ich szybszego rozwoju. Samochody, pociągi a w końcu samoloty kompletnie zmieniły kształt naszego świata, który obecnie stał się globalną wioską. Nie było by tych rewolucji, gdyby nie odkryte w XVIII wieku prawo Bernoulliego, które pozwoliło zbudować samolot. Na tym pokazie będzie można zobaczyć i zrozumieć zasadę działania skrzydła samolotu.

Do pokazu będzie potrzebny duży wentylator i różne wcześniej zbudowane modele samolotów. Zmiana obrotów wentylatora pozwoli zaobserwować unoszenie się różnych samolotów na różną wysokość, co pozwoli także zanalizować zasadę działania skrzydła i całego samolotu.

Samolot z pewnością zrewolucjonizował transport. Marzenia o lataniu towarzyszyły ludzkości od zarania dziejów. Nie na darmo powstał mit o Ikarze. Jednak dopiero zrozumienie praw fizyki pozwoliło zbudować maszynę latającą. Na tym pokazie można będzie się dowiedzieć jak działa skrzydło samolotu i dlaczego cały samolot unosi się w powietrzu.

Dane techniczne

Zdjęcia

Projekt sponsorowany przez:

Pokazy

Powrót do Piknik Naukowy 2021

Pomysłodawca pokazu:

Szef projektu:

Wykonawcy projektu:

Autorzy zdjęć & filmów:

Autorzy artykułu:

Redakcja artykułu: