Rewolucja w transporcie
Mosty od zarania dziejów łączyły brzegi rwących rzek lub przepaści między górskimi szczytami. Ich budowa wymagała nie tylko znajomości mechaniki ale także niesamowitego kunsztu technicznego. Mosty mają różne struktury i konstrukcje, a niektóre z nich niesamowicie pokazują zależności między siłą nacisku a siłą nośną. Umiejętność budowy prawdziwych mostów pozwoliło na rewolucję w transporcie.
Mosty będą budowane z karteczek, patyczków, styropianu, czy drewnianych elementów. Mosty te będą składane bez żadnego kleju – na zasadzie swoistej równowagi między siłą nośną a siłą grawitacji. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj most paraboliczny czy most Leonardo da Vinci – oba budowane bez gwoździ i kleju. (patrz Inne)
Mosty stanowiły rewolucję w transporcie. O mostach przez rzeki powstały nawet poematy, gdyż bardzo skracały czas przeprawy na drugi brzeg i pozwalały na powstawanie szlaków komunikacyjnych. Obecnie wiele mostów jest budowanych z wykorzystaniem kształtu paraboli. Dlaczego ten kształt jest w pewien sposób wyróżniony przez naturę będzie się można dowiedzieć na tym pokazie.
Zwiedzający będzie mógł samodzielnie zbudować mosty wg wzorca:
a) paraboliczny most z karteczek
b) paraboliczny most ze styropianu
c) paraboliczny most z drewnianych elementów
e) most Leonardo da Vinci z patyczków
f) zbudowanie papierowej konstrukcji mostu na podstawie wycinanki-schematu