Rasz Tech

Trzy kosteczki w płynnym ruchu – rewolucja w biologii


Wiadomo, że ucho to skomplikowany narząd, za pomocą którego zachodzi detekcja dźwięku, czyli rozchodzących się zmian zagęszczeń cząsteczek powietrza. Aby bardziej zrozumieć mechanizmy budowy ucha do celów pokazu zostanie skonstruowany duży model, w którym zwiedzający odnajdzie błonę bębenkową, trzy kosteczki słuchowe oraz odkryje sposób przekazywania oddziaływań mechanicznych na impuls elektryczny niosący sygnał w postaci zmian potencjałów komórkowych do mózgu. Zwiedzający będzie mógł samodzielnie generować falę dźwiękową za pomocą uderzeń w membranę dużego bębna i obserwować jak te drgania są przenoszone przez 3 kosteczki słuchowe, które z kolei poprzez płyn w uchu wewnętrznym w narządzie Cortiego generują sygnał elektryczny, którego wielkość i kształt będzie można zaobserwować na monitorze LCD w postaci wykresu. Zwiedzający będzie mógł zaobserwować jak siła uderzenia wpływa na generowany sygnał akustyczny. Dzięki temu doświadczeniu zwiedzający będzie mógł nie tylko zaobserwować związek między mechaniczną falą akustyczną a sygnałem elektrycznym, ale także dowie się o skali decybelowej, o uszkodzeniach słuchu i będzie mógł poznać sposoby jego ochrony, co jest ważne w zdrowotnym aspekcie odbierania bodźców akustycznych.

Koniec XIX i początek XX wieku przyniosły rewolucyjne wynalazki, które na zawsze zmieniły ludzkość: fonograf, radio i telefon. Trzeba było poczekać jeszcze kilkadziesiąt lat, żeby nauka w końcu odpowiedziała na pytanie, w jaki sposób postrzegamy świat za pomocą dźwięków. Zajrzyjcie do wielkiego ucha! Samodzielnie wytworzycie falę dźwiękową i zobaczycie, jak reagują na nią poszczególne elementy tego narządu.

Zwiedzający pod okiem instruktora będzie mógł samodzielnie zbadać sposób funkcjonowania ucha ludzkiego przy użyciu dużego modelu, wygenerować falę akustyczną, jednocześnie obserwując zmiany sygnału elektrycznego na ekranie monitora LCD. Jeśli Zwiedzający poświęci trochę więcej czasu (10 minut w zależności od zainteresowania i pytań Zwiedzającego) będzie mógł, pod okiem instruktora poznać mechanizmy zachodzące w uchu na poziomie molekularnym.

Dane techniczne

Zdjęcia

Projekt sponsorowany przez:

Pokazy

Powrót do Piknik Naukowy 2021

Pomysłodawca pokazu:

Szef projektu:

Wykonawcy projektu:

Autorzy zdjęć & filmów:

Autorzy artykułu:

Redakcja artykułu: