Rasz Tech

Rewolucja w badaniu materii


Model i zasada działania mikroskopu sił atomowych, który powstał w 1986 otworzył nam prawdziwe wrota do nanoświata. Po raz pierwszy naprawdę można było nie tylko zobaczyć atom ale także tymi atomami manipulować. To był ogromny przełom w nauce i technice a nasz model pozwoli na zrozumienie zjawisk, które pozwoliły zbudować to bardzo ciekawe i intrygujące urządzenie. Pokaz skorelowany z pokazem 14.

Model AFM zostanie wykonany przez naszych uczniów i pozwoli zrozumieć zasadę działania tego ciekawego urządzenia, za pomocą którego można “zobaczyć atomy”. Za pomocą odpowiednich pokręteł ramię AFM będzie się przesuwało nad specjalnie przygotowaną powierzchnie, która w sprytny sposób spowoduje wygięcie odpowiedniej belki AFM. Wygięcie belki spowoduje przesunięcie promienia lasera, a mała zmiana kąta belki spowoduje dużą zmianę przesunięcia sygnału na ekranie. Powstaje szczególna dźwignia optyczna.

Mikroskop sił atomowych (AFM) zrewolucjonizował sposób postrzegania rzeczywistości subatomowej. Po raz pierwszy można było prawie zobaczyć atom i poznać siły na poziomie atomowym. A idea AFM jest na tyle prosta, że może zostać przedstawiona w skali makro na Pikniku Naukowym. Czasem bardzo proste rozwiązania pozwalają tworzyć genialne rzeczy.

Zwiedzający będzie mógł za pomocą korbek zmieniać położenie ramienia AFM i badać przykładowy sygnał pochodzący ze specjalnie przygotowanego modelu powierzchni atomowej.

Dane techniczne

Zdjęcia

Projekt sponsorowany przez:

Pokazy

Powrót do Piknik Naukowy 2021

Pomysłodawca pokazu:

Szef projektu:

Autorzy zdjęć & filmów:

Autorzy artykułu:

Redakcja artykułu: