Rasz Tech

Największa tajemnica natury – rewolucja w biologii i medycynie


Centralny dogmat biologii molekularnej: ekspresja informacji genetycznej (DNA > RNA > białka). Wykorzystanie praktyczne: przebieg reakcji PCR i wykorzystanie DNA jako nośnika informacji nowej generacji.

Osią pokazu jest wykorzystanie specjalnie przygotowanych puzzli (rozmiaru ok. 5-10 cm) reprezentujących nukleotydy i aminokwasy w celu zobrazowania przebiegu replikacji DNA oraz transkrypcji i translacji. Zwiedzający poznają dzięki temu zasadę komplementarności zasad w kwasach nukleinowych oraz działanie kodu genetycznego.

Wariantem jest przedstawienie przebiegu reakcji PCR oraz użycie zmodyfikowanego kodu genetycznego do zapisania dowolnego informacji w DNA (w kontekście jego wykorzystania jako ultrawydajnego nośnika informacji nowej generacji)

Wybór konkretnej aktywności (procesu do przeprowadzenia) będzie zależeć od zwiedzającego. Dzięki zastosowaniu odpowiednich kształtów i kodu barwnego pokaz będzie dostępny nawet dla małych dzieci.

Wszyscy wiemy, że w DNA zapisana jest informacja o budowie i działaniu naszego ciała. Ale co to właściwie znaczy? Jaką formę ma ta informacja i jak jest interpretowana? Poznajcie największą tajemnicę natury, której odkrycie było przełomem w biologii molekularnej. Przy okazji dowiedzcie się, jak tę wiedzę wykorzystujemy w praktyce, np. jak przebiega reakcja PCR.

Zwiedzający pod kierunkiem prowadzących budują sekwencje kwasów nukleinowych i aminokwasów, poznając przebieg replikacji DNA (w tym w czasie PCR), transkrypcji i translacji.

Dane techniczne

Zdjęcia

Projekt sponsorowany przez:

Pokazy

Powrót do Piknik Naukowy 2021

Pomysłodawca pokazu:

Szef projektu:

Wykonawcy projektu:

Autorzy zdjęć & filmów:

Autorzy artykułu:

Redakcja artykułu: