Rewolucja w muzyce
Muzyka od zarania dziejów towarzyszy człowiekowi. Jednym z pierwszych, zaawanasowanych instrumentów muzycznych była harfa znana już w starożytności. Na pokazie zostanie zaprezentowana harfa, ale nie taka zwykła, a laserowa. W prezentowanej przez nas harfie zamiast tradycyjnych, mechanicznych strun pojawią się promienie lasera. Będą one padać na odpowiednie czujniki światła. (Patrz Inne)
Zwiedzający będzie mógł zagrać na laserowej harfie. Harfa jest stosunkowo dużą (wysokość 1.8m), ale bezpieczną i stabilną konstrukcją. Pokaz jest całkowicie bezpieczny, a głośność dźwięków generowanych przez harfę może być regulowana, więc harfa nie powinna zakłócać pokazów w sąsiednich namiotach.
Laserowa harfa stanowi rewolucję w muzyce. Lasery zamiast strun pozwalają bez żadnego wysiłku i w prosty sposób generować i regulować długość trwania dźwięku. Naprawdę można zagrać prawdziwą melodię.
Zwiedzający pod okiem instruktora będzie mógł zagrać na harfie wybraną melodię. W tym celu palcem lub całą dłonią przerwie promień lasera i wygeneruje dźwięk o wybranej częstotliwości. Na stanowisku będą dostępne nuty, by nawet osoba, która nie umie grać na instrumencie, mogła zagrać wybrany utwór muzyczny. Ponadto Zwiedzający będzie mógł poznać zasadę działania lasera, przetworników światłoczułych oraz różnice w budowie między tradycyjną harfą a harfą laserową.
Budowa harfy
Harfa pojawiała się w różnych konfiguracjach i różnych kulturach. Każda harfa składa się z szyjki, pudła rezonansowego i strun. W zależności od wielkości harfy, w trakcie gry, instrument może być trzymana na kolanach lub stawiany na ziemi. Struny mogą składać się z katgutu, nylonu lub być wykonane z metalu. Harfy rozróżnia się ze względu na obecność wspornika (harfy trójkątne lub ramowe) między pudłem lub jego brak (harfy otwarte i owalne).
Obecnie harfa ma ugruntowaną pozycję w orkiestrze i można znaleźć wiele kompozycji, w których harfa odgrywa znaczącą rolę. 46 strun pozwala zagrać każdą melodię….
Harfa zbudowana w Naszej Szkole w 2017 roku posiada tylko 8 laserowych strun, które odpowiadają jednej gammie. To trochę ogranicza jej możliwości koncertowe, ale i tak pozwala zachwycić swoimi możliwościami.
Dane techniczne
- Wysokość = 180 cm
- Szerokość = 120 cm
- Laser czerwony o długości 650 nm
- Fotoopór – element zmieniający wartość oporu pod wpływem światła
- Bariera optyczna –
- Dźwięk – Keybord Casio
- Sterowanie – własne
- Struny laserowe widoczne tylko w wyniku przechodzenia przez ośrodek rozpraszający – np. dym
- Głośniki – 20 W
Harfa w muzyce i sztuce
Motyw harfy w mitologii greckiej – Apollo, Orfeusz, Eol,
Zdjęcia Harfy
Projekt sponsorowany przez:
Pomysłodawca pokazu:
Szef projektu:
Wykonawcy projektu:
Autorzy zdjęć & filmów:
Klasa 2021. Kiedyś badanie energii wyjaśni wszystko